Vi må dessverre melde om at søndagens forestilling med ESC ungdomskompani er avlyst grunna sjukdom.
Her kan du lese meir om kva arrangementet skulle handle om, og informasjon om ESC ungdomskompani for samtidsdans, Bergen Dansesenter, og forestillinga THRASH MOB.
Thrash Mob
Se for deg at dansepesten aldri forlot Europa. Samtidig med den kontinuerlige institusjonaliseringen av dans, fortsatte kroppen å avvise konformitet og insisterte på å uttrykke seg i utbrudd. I Thrash Mob har en koreograf slått seg sammen med ESC for å dykke ned i en alternativ dansehistorie om opprør: fra 1500-tallets dansemani over punktidens pogomobs til flashmobs – både det kommersielle 00-tallsfenomenet og aktivistbevegelser. Sammen undersøker gruppen sammenhengen mellom kraft og omsorg for å gjøre krav på et rom som aldri var ment for dem.
Thrash Mob er ei forestilling som undersøker sosiale koreografiar, alternative dansehistorier og dei unges handlingsrom på offentlege stadar. Tittelen er eit ordspel over bevegelsestypen thrashing frå punkens pogo mobs med eit vink til Flash Mobs både er ein del av aktivistiske bevegelser og som på 2000-talet blei ein kommersiell trend som forsvann like fort som den kom. Prosjektet finn inspirasjon i historiske forekomstar av dans, som har leikt med og forstyrra samfunnsorden, som for eksempel dansepesten på 1500-talet i Strasbourg.

Koreograf: Ar Utke Ács
Komponist: Dragongirl / Nikoline Ursin
Kostymedesign: Butcher Queen / Rufus Backman
Dansarar: Ada Sophie Mentzoni (Bergen), Anders Skrede Rivedal (Askvoll), Helene Andrea Haukereid (Høyanger), Isabelle Haugen Stringer (Bjørnafjorden), Josefine Birkeland Hauge (Bergen)
Kunstnerisk bidrag fra Elena Hertzberg Aidoni
Foto: Thor Brødreskift
Produsent: Sølvi Katrine Andersen, ved Bergen Dansesenter
Co-produsent: BIT Teatergarasjen
Støtta av: Bergen Kommune, Vestland Fylkeskommune, Fana Sparebank, Statens Kunstfond (Danmark), Nordisk Kulturfond.
Forestillinga vart vist på BIT teatergarasjen sin festival Oktoberdans - på Kode/Permanenten. Deretter gjekk turneen til Sogn og Fjordane Kunstmuseum i Førde, Kabuso i Øystese, og 23. mars tek dei turen til Nordfjord Folkemuseum.